Bebeklerde Beslenme Nasıl Olmalı

Bebeklerde Beslenme

Binbir uğraş sonucunda bebeğinizi dünyaya getirdiniz. Onu çok seviyorsunuz ve beslenmesinde bir hata yapmak istemiyorsunuz. Bu yüzden bugün size bebeklerde beslenme konusunu ay ay, ayrıntılı bir şekilde anlatacağım. Bu süreçte çok panik yapmaya veya yanlış yapacağım diye korkmaya çok gerek yok. Gayet basit bir şekilde minimum hata ile bebeğinizi doğal bir şekilde besleyebilir, gelişimini sağlıklı bir şekilde yapmasını sağlayabilirsiniz. Bebeğinizin gelişimi ve büyümesindeki en önemli faktör anne sütü olacaktır.

Bebeğiniz ilk 5-6 ay tamamen anne sütüyle beslenecek, daha sonra ek gıda yiyebilecek hale gelecektir. Emzirme döneminde kesinlikle alkol veya sigara kullanılmamalı, kötü alışkanlıklar ve stresten uzak durulmalıdır. Bu dönemde bol bol sıvı tüketmelisiniz. Eğer anne sütünüz yetersiz ise veya hiç yoksa dokturunuza danışabilir, bu konuda daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. 6 ayın sonunda bebeğiniz yavaş yavaş ek gıdalar alabileceğini göstermeye başlayacak, hazır olduğunu gösterecektir.

Bazı bebekler daha erken yada daha geç anne sütünü bırakabilir. Bazı bebekler 2 yaşına belki de daha uzun süre emzirmeye devam ederken bazı bebekler de daha erken bırakıp gıda yemeye başlayabilir. Bu süreçte önemli olan şey kesinlikle baskı yapmayıp bebeğinizin kendi kendine sütü bırakmasını beklemektir. Bir bebek ağzına koyduğunuz ek gıdayı yutmak istemiyorsa onu zorlamanın hiç bir anlamı yoktur. Bebeklerde beslenme bu şekilde ilerler.

Hamilelikte Annenin Beslenmesi

Hamilelik bebeğin gelişiminde önemli bir süreç olup doğru şekilde geçirilmez ise bazı sorunlar çıkarabilir. Normalden farklı olarak protein ve mineral tüketimi arttırılmalıdır. Sigara, alkol veya bebeğinize zarar verecek diğer kötü alışkanlıklar bırakılmalı, kesinlikle uzak durulmalıdır. Anne adayı bol bol sağlıklı gıdalar tüketmeli, hazır besinlerden olabildiğince kaçınılmalıdır.

Kesinlikle yenmesi gereken besinlere şunlar örnek verilebilir: Sebze, meyve, yumurta, et, sıvı besinler, peynir, ekmek. Genel olarak bu türde yiyecek ve içecekler tüketilirse bebeğiniz gelişimini rahatlıkla tamamlayacak, endişe edilecek hiçbir şey kalmayacaktır. Çok önemli olan bu süreç bebeğinizin ve sizin geleceğini etkileyecek olup çok dikkatli bir şekilde geçirilmelidir. İşte hamile annenin beslenmesi bu şekilde gerçekleşmelidir.

Yorumlarınızı Önemsiyoruz

Siz değerli takipçilerimizin yorumlarını önemsiyoruz. Bebeklerde beslenme  isimli yazımıza görüş ve önerilerinizi gönderebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım ve Kodlama : Afyon Web Tasarım