Emziren Anneler İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar

Emziren Anneler İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar

Emziren anneler yedikleri her besin bebeklerine etki edeceği için sağlıklı şekilde beslenmelidirler. Bu yüzden de sizlere birkaç sağlıklı atıştırmalık önerisi vereceğiz.

Emziren Anneler Ne Tür Atıştırmalıkları Tercih Etmelidir?

Anneler doğum yaptıktan sonra lohusalık dönemine girerler ve lohusalık döneminde hangi besinler tüketilmelidir, bu sorunun cevabını ararlar. Anneler emzirme döneminde yedikleri besinler konusunda çok dikkatli olmalıdırlar. Hem kendi hem de bebeklerinin rahatı için bu konuda çok dikkatli davranmaları lazımdır. Annelerin bu dönemde yedikleri besinler hem sütlerini artırmalı hem de kolay sindirimli olan besinler olmalıdır. Bu yüzden anneler hafif atıştırmalıkları kolaylıkla tercih edebilirler. Annenin bebeğini emzirdikten sonra 1 bardak su içmesi anne sütünü artıran besinlerin başında gelir. Bu şekilde anneler yedikleri şeylere dikkat etmeli ve tükettikleri besinlerde çok seçici davranmalıdırlar.

  • Her gün süt tüketmek emziren anne için faydalıdır.
  • Her gün yoğurt ve ayran tüketmek lohusalık döneminde gerekli olan atıştırmalıklardandır.
  • Tahıllardan, örneğin mercimek, nohut, fasulye vb. tüketilmelidir.
  • Yumurta içerdiği yüksek protein sayesinde çok sağlıklı bir yiyecektir. Lohusalık döneminde de tercih edilmesi gereken besinlerin başında gelir.
  • Emziren anneler tatlı ihtiyacını gidermek adına tahin-pekmezi de gönül rahatlığı ile tüketebilirler.

Emziren Annelerde Gaz Yapan Besinler

Bebeklerini emziren anneler için besinleri tüketirken en dikkat ettikleri şey bebeklerde gaz yapan besinlerdir. Anneler bebeklerinde gaz yapan besinleri tüketmekten kaçınırlar. Ayrıca bebeklerde gaz yapan besinler tüketildiği zaman bebekler gece uykularında rahatsız olur ve gece uykularınız bölünür. Bu gibi durumlar yaşamamak adına emziren anneler yedikleri besinlerin gaz yapıp yapmamasına ve bebeğini rahatsız edebilecek olan besinleri tüketmekten kesinlikle kaçınmalıdırlar.

  • Lahana: emziren anne lahana tükettikten sonra lahana bebek de gaz yapar ve geceleri uyuyamaz.
  • Brokoli: içerisinde sülfür barındıran bir sebzedir. Bu yüzden bebeğinizde gaz problemi meydana gelebilir.
  • Baharat ağırlıklı beslenmek: çoğu baharat vücutta gaz oluşumuna sebebiyet vermektedir.
  • İçerisinde kafein bulunan içecekler: özellikle kola gibi gazlı ve içerisinde kafein bulunan içecekler emzirme döneminde kesinlikle uzak durulması gereken besinlerin başında gelir.

Yorumlarınızı Önemsiyoruz

Siz değerli takipçilerimizin yorumlarını önemsiyoruz. Emziren Anneler İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar isimli yazımıza görüş ve önerilerinizi gönderebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım ve Kodlama : Afyon Web Tasarım