Baba Olmanın Zorlukları

Baba Olmanın Zorlukları Nedir ?

Hepimiz bir gün baba olmak, aile kurup çocuklara sahip olmak isteriz. Peki bu sandığımız kadar kolay, zorluksuz bir şekilde olacak mı? Yoksa bu süreçte karşımıza baba olmanın zorlukları çıkacak ve bazen gözümüzü korkutacak mı? Bu sorunun cevabı tabi ki evet. Ama hatırlamakta fayda var ki çocuğunuz bu zorlukları unutmanızı sağlayacak, bu dünyada en sevdiğiniz ve en çok koruyacağınız kişi olacak.

Onunla vakit geçirmek ,onu mutlu etmek vazgeçemeyeceğiniz bir aktivite olacak. Oğlunuz yada kızınız üniversiteye gitmek için evden ayrılırken içinizde bir burukluk oluşacak. Peki bu zamana kadar, çocuğunuz büyüyene kadar nasıl zorluklar çekeceksiniz. İlk olarak bu zorluklar eşiniz hamileyken başlar. Onun duygu değişimlerine ve fırlayan hormonlarına yetişmek ve destek olmak zorundasınız. Ayrıca hamileliğin son aylarında eşiniz hareket dahi edemeyeceği için ona bakacaksınız. Peki ya doğumdan sonra? Geceler boyu uyuyamayacak, bebeğe bakmak için ayakta olacaksınız.

Tabi bunun bir de maddi açıdan problemleri var. Özellikle gelir gider tablosu çok iyi olmayan bir aileyseniz ilerdeki yıllarda çok problemler çekebilirsiniz.Dediğimiz gibi baba olmanın zorlukları çok. Ama tabi ki burda bitmedi. Peki ya bebeğiniz biraz büyüyünce ne olacak? Eğer sizi rahat bırakıp okuldan gelince yatağına geçip uyuyacağını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Ne kadar yorgun olursanız olun oğlunuz veya kızınızla ilgilenmek, onunla bol bol vakit geçirmek zorundasınız. Tabi ki çocuklarıyla ilgilenmeyen, onlarla vakit geçirmeyen anne babalar da var ama çocuğunuzun gelişimi ve aile yaşantısı için bu çok önemlidir.

Baba ve Aile Yaşantısı

Ayrıca dikkat etmeniz gereken bir diğer şey ise aile yaşantısı. Eşinizle problemler yaşıyorsanız bile bunu sessiz bir şekilde, çocuğunuzun etkilenmemesi için en gizli şekilde çözmeniz gerekir. Diğer bir zorluk ise çocuğunuzun bir yaştan sonra sizinle vakit geçirmek istememesidir.

Bazı aileler bu konuda ciddi sorunlar yaşasa da bunun normal bir şey olduğu, ergenlikte böyle şeyler yaşaabileceğini aklınızda tutmanız gerekir. Baba olmanın zorluklarından sadece bazıları böyle olmakla beraber size yaşatacağı mutluluk sınırsızdır. Bir gün çocuğunuz olunca, onu ilk kez elinize alınca bu mutluluğu yaşayacaksınız.

Yorumlarınızı Önemsiyoruz

Siz değerli takipçilerimizin yorumlarını önemsiyoruz. Baba Olmanın Zorlukları isimli yazımıza görüş ve önerilerinizi gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım ve Kodlama : Afyon Web Tasarım