Babanın Aile Yaşamındaki Önemi

Babanın Aile Yaşamındaki Önemi Nedir ?

Çoğumuzun birlikte vakit geçirdiği bir ailesi o ailede de bir babası vardır. Bu baba figürüyle küçükken hepimizin güzel hatıraları olmuştur. Bazılarının bahçede top oynarken hatıraları varken bazıları da babalarının işe giderken onlara sarılmasını hatırlar. Herkesin babası iyi biri olmayabilir, bazıları babalarını sevmeyip bir yaştan sonra iletişimi kesmiş olabilir ama herşeye rağmen babanın aile yaşamındaki önemi yadsınamaz ve küçümsenemezdir. Baba, anne kadar önemli olup ailenin yapı taşlarından biridir. Çocuklarıyla birlikte geçirdiği vakit, onlara öğrettiği şeyler, ailesine koruyup kollamak ve eve ekmek götürebilmek için çalıştığı sayılamayacak saatler..

Hepsi babanın aile yaşamındaki önemini hepimize sağlam bir şekilde kanıtlar ve aklımızda çok soru işaretı bırakmaz. Peki ya baba diye bir şey olmasaydı? Hayvanlarda olduğu gibi insanlarda da baba çiftleştikten sonra ortadan kaybolsaydı? Bu bugünlerde çok uçuk, düşünemediğimiz bir şey değil çünkü etrafımızda bu ailelerden yeterince var ve biz bunları görebiliyoruz. Tabi görmek yeterli değil, bu zorluğu asıl çocuğunu babasız yetiştirmeye çalışan bekar anneler ve bu durumdan etkilenen çocuklar yaşıyor.

Özellikle annenin eve tek başına ekmek getirmek için uzun saatler çalışması, bu uzun saatler boyunca annenin çocukla yeterince ilgilenememesi bu sorunlardan sadece bir tanesi. Ayrıca bu soruna sadece annenin tarafından bakmamak lazım. Çocuk ne olacak peki? Başı boş bir şekilde ortada mı dolaşacak? Arkadaşları babalarıyla birlikte gezilere giderken, tüm aile toplanıp piknik yaparlarken babası olmayan çocuğun yaşadığı zorlukları az çok tahmin edebiliyoruzdur herhalde.

Baba Figürünün Önemi

İşte babanın aile yaşamındaki önemi bu kadar büyük ve önemli bir konudur. Sadece baba değil aynı şeyler anne için de geçerlidir. Annesi veya babası olmayan bir çocuk düşünün. Yemek yapmayı, alet çantası kullanmayı, top oynamayı, makyaj yapmayı bilmeyen bir çocuk düşünün.

Bunları yapamamasının sebebi diğer çocuklardan eksik bir şeyi olması değil, şanssız bir şekilde doğup aile bireylerinden biri eksikken yaşamaya çalışmasıdır. İşte tüm aileyi özellikle çocuk ve annesini etkileyen bu durum anne ve babanın aile yaşamındaki önemini bize gösterir.

Yorumlarınızı Önemsiyoruz

Siz değerli takipçilerimizin yorumlarını önemsiyoruz. Babanın Aile Yaşamındaki Önemi isimli yazımıza görüş ve önerilerinizi gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım ve Kodlama : Afyon Web Tasarım