Çocuk Ve Teknoloji

Çocuk Ve Teknoloji Kullanımı

Artık bir teknoloji çağında yaşıyoruz. Yaş veya cinsiyet fark etmeden herkesin elinde bir telefon, evinde bir televizyon, bilgisayar en azından da bir radyo görebilmekteyiz. Bazılarınız teknolojiyle alakalı riskleri fark etmeden yaşıyor ve kendini kontrol ediyor olabilir ama çocuklarımız bunu yapamaz. Bir çocuk yeterli yaşa gelmeden teknolojiyle ne kadar vakit geçirmesi gerektiğine karar veremez.

Bu yüzden anne ve babalar olarak çocuk ve teknoloji arasındaki ilişkiyi ve dengeyi kurmak bizim görevimiz oluyor. Teknolojiden yararlanabilecekleri bir çok yol varken çocuklarımız arkadaşlarının etkisiyle bilgisayar oyunlarını veya video izlemeyi tercih ediyor. Bunlar eğlenmek açısından kötü olmasa da bir sınır koymazsanız sanki iradeleri yokmuşcasına saatlerce oynayabileceklerini hem siz hem de çocuklarınız biliyor. Bu yüzden çocuk ve teknoloji arasındaki ilişkinin sınırlarını siz belirlemeli, kontrolü siz ele almalısınız. Kontrolü eline almaktan kasıt teknolojiyi yasaklamak değil.

Yapmanız gereken şey teknolojiyi hem çocuğunuzun istediği şekilde hem de kendini eğitmek, yeni beceriler edinmek gibi iyi yönde çocuğunuza yönlendirmektir. Bunu yapmadan önce teknolojiyi anlamalı, neyin çocuğunuz için iyi neyin kötü olduğuna karar vermelisiniz. Burdaki püf nokta onu neyin iyi neyin kötü etkileyeceğini yasaklarla değil de mantığıyla anlatmaktır.

Eğer çocuğunuza teknolojiyi yasaklarsanız sizin onu kontrol edemeyeceğiniz yaşa geldiğinde teknolojiyi tam olarak sizin istemediğiniz şekilde kullanacaktır. Neden onun için iyi yada kötü olduğunu anlatırsanız daha sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz.

Teknolojinin İyiye Kullanımı

Eğer bu konu hakkında araştırma yapmadıysanız teknolojinin kötü bir şey olduğunu sanabilirsiniz. Ama biraz vakit geçirince kötü bir şey olmadığını, iyiye kullanmanın tamamen sizin elinizde olduğunu göreceksiniz. İsterseniz 20 yıldır konuşmadığınız arkadaşlarınızla konuşabilir, isterseniz yemek tarifleri bakabilir isterseniz de güvenli bir şekilde mağazalardan daha uygun fiyata alışveriş yapabilirsiniz.

Bu yüzden çocuk ve teknoloji arasındaki ilişkiyi sağlam ve doğru oranda tutarsak hiçbir sorun çıkmayacağını ve çocuğunuzu kötü değil, tam tersi iyi şekilde etkileyeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Burada önemli olan aradaki ilişkiyi doğru şekilde tutmak ve teknolojinin çocuğumuzu kötü yönde değil iyi yönde etkileyeceğinden emin olmak. Bunu yapasanız teknoloji ve çocuk arasında bir problem kalmaz.

Yorumlarınızı Önemsiyoruz

Siz değerli takipçilerimizin yorumlarını önemsiyoruz. Çocuk Ve Teknoloji Kullanımı isimli yazımıza görüş ve önerilerinizi gönderebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım ve Kodlama : Afyon Web Tasarım