Hamilelik Psikolojisi

Hamilelik Psikolojisi

Hamilelik bir kadının psikolojisinin en çalkantılı olduğu dönemlerden biridir. Hormonlar hem fiziksel hem zihinsel olarak bir çok değişiklik yapar ve kadın bunlara hazır olmayabilir. Hamileliği atlatmanın en zor yönlerinden biri de herkesin farklı şeyler yaşamasıdır.

Hamilelik psikolojisi kişiden kişiye değiştiği için tek bir kitap veya internetten okunan bilgi ile öğrenilemeyebilir. Bu süreci en kolay ve sancısız anlatmanın yolu kendinizi tanımaktan geçer. Anneler İlk birkaç ay zorlanabilirsiniz ama doğru düşünce yapısını elde ederseniz zamanla alışabilirsiniz. Bugün sizlere her ay hamilelik psikolojisinin geçirdiği değişimlerden bahsedip bu süreç içinde ne yapıp yapmamanız gerektiğini anlatacağım. Ama hatırlatmakta da fayda var.

Hamilelik psikolojisini sadece sizin yaptıklarınız veya düşündükleriniz etkilemez. Çevresel faktörlerin bu konuda etkisi çoktur. Bu yüzden çevrenizde sizi rahatlatan ve stresten uzaklaştıran insanların olması sizin için ve bebek için  her zaman daha iyidir.

Aylara Göre Hamilelik Psikolojisi

Hamileliğin ilk dönemlerinde çokça değişim yaşarsınız. Fiziksel olarak ilk 1-3 ayda çok kilo almasanız da hamilelik hormonlarınız üretilmeye başlar. Bu yüzden sık sık baş dönmesi, mide bulantısı gibi şeyler yaşayabilir, sabahları uyanınca vb kusabilirsiniz. Bu dönemde hayatınız boyunca hissetmediğiniz kadar hassas ve narin hissedecek, çevrenizin ilgisine mahçup kalacaksınız. Çevrenizde sizi rahatlatacak insanlar bulunması bu yüzden önemlidir. İlk 3 ayı atlattık diyelim.

Hamileliğin ortalarına doğru yaklaşıyoruz ve sadece hormonlarımız değil, vücudumuzun da değiştiğini ve kilo almaya başladığımızı fark ediyoruz. Ama ne olursa olsun anne adayları bu dönemde rahatladıklarını ve stresi azalttıklarını hisseder. Bunun bir sebebi de içindeki bebeklerini hissetmeleri ve riskin azaldığını anlamalarıdır. Bu süre genellikle hamilelik döneminde en iyi hamilelik psikolojisine sahip olacağınız dönemdir. Bu dönem araştırma yapıp kitapları okumak için en iyi dönemdir. Bu sürede bebeğinizi nasıl yetiştirmek istediğinize ve daha bir çok şeye karar verebilirsiniz.

Hamileliğin sonlarına doğru düşünmeniz gereken şey bütün bunların sona ereceği ve mutlu sona ulaşacak olmanızdır. Önünüzde sizi uykusuz geceler ve daha çoğu bekliyor olsa da sonunda bebeğinize kavuşacak olmanız sizi rahatlatmalıdır. İşte hamilelik psikolojisi budur.

Tüm hamilelik süresinse baba‘dan kesinlikte destek almakta fayda var 🙂

Yorumlarınızı Önemsiyoruz

Siz değerli takipçilerimizin yorumlarını önemsiyoruz. Hamilelik Psikolojisi isimli yazımıza görüş ve önerilerinizi gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım ve Kodlama : Afyon Web Tasarım