Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı

Hem hamilelik döneminde hem bebeğiniz doğduktan sonra bebeğinizin gelişimi için beslenmeniz oldukça önemlidir. Yanlış yiyecek içecekleri tüketmek ikiniz içinde büyük zararlara yol açabilir. Bu yüzden bu hamilelikte beslenmenize dikkat etmek çok önemlidir. Annenin vücuduna aldığı besinler dolaylı bir şekilde bebeği de besler. Bu yüzden doğru oranda doğru şeylerle beslenmek ciddi önem gösterir.

Peki doğru şeyden kasıt nedir? Hamilelikte beslenme nasıl yapılır, ne yiyip içmemiz gerekir? İlk olarak dikkat etmemiz gereken şey gerekli besinlerden yeteri kadar alınmasıdır. Protein, kalsiyum ve mineraller öncelik sıralamasında en başta gelir. Bunlar asla ihmal edilmemesi gereken besinlerdir. Bu besinler şu yiyeceklerle vücuda alınabilir: Ayran, yoğurt, peynir(tüm süt ürünleri), yumurta, et, meyve, sebze, ekmek. Ayrıca bunların dışında hamilelikte beslenmede çok önemli bir şey daha vardır:

Sıvı gıdalar. Bebeğinizin gelişimi ve yeterli besini alması için vücudunuza sıvı gıda alımı çok önemlidir. Bu unsurlara dikat edilir ve kötü alışkanlıklardan uzak durulursa (sigara, alkol, uyuşturucu çeşitleri) bebeğinizin ve sizin gelişiminiz sağlıklı bir şekilde tamamlanır. Küçük şeyler olarak gözükse de bunlar yapılmazsa ciddi sorunlar görülebilir. Doğumda sıkıntı yaşanabilir, bebeğiniz hastalıklarla dünyaya gelebilir, büyüdükçe sorunlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden vücuda alınan maddelere dikkat edilmeli, sağlıklı beslenilmelidir.

Hamilelikte Yasak Besinler

Alkol ve sigaranın yasak olduğunu söyledik. Tabi ki sigara ve alkol tek yasak olan şeyler değil. Yemeyip içmemeniz gereken daha çok şey var. Hepsinden bahsedemeyeceğimiz için gelin kategori olarak söyleyelim. Az pişmiş yumurta ve et. Yapay ilaçlar ( ağrı kesici ve antibiyotikler).

Tüm kafein içeren ürünler (çay, kahve, hazır asitli/asitsiz içecekler). Eğer bu ürünlerden genel olarak kaçınıp sağlıklı bir şekilde beslenmeye özen gösterirseniz bebeğiniz gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayacak, zarar görmeyecektir.

Bebeğinizin önünde daha koca bir hayat var. Bu hayatında sorunlarla ve hastalıklarla boğuşmasını istemiyorsanız 9 ay sabredip bu ürünlerden uzak durun. Genellikle önem verilmese de en ufak bir ihlal bile büyük sorunlar çıkarabilir. Hamilelik döneminizin güzel geçmesi ve bebeğinizin hayırlı bir hayat yaşaması dileği ile..

Yorumlarınızı Önemsiyoruz

Siz değerli takipçilerimizin yorumlarını önemsiyoruz. Hamilelikte Beslenme isimli yazımıza görüş ve önerilerinizi gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım ve Kodlama : Afyon Web Tasarım