Hamilelikte Mantar Enfeksiyonuna Dair Bilmen Gerekenler  

Hamilelikte Mantar Enfeksiyonuna Dair Bilmen Gerekenler 

Hamilelikte mantar enfeksiyonu bebek gelişiminin engellenmemesi ve anne sağlığı sürmesi açısından önemlidir. Mantarın görüldüğü alanlar ve etkileri değişebilmektedir.

Mantar Enfeksiyonu Neden Oluşur?

Vücutta oluşan mantar enfeksiyonu görüldüğü alana göre nedenleri açısından da ayrıca ele alınabiliyor. Genel olarak yetersiz beslenme, sıcaklık açısından yeterli denge oluşmaması gibi etkenlerle enfeksiyon ile vücut mücadele edememektedir.

Hamilelik sürecinde bebek için harcanan bağışıklık sistemi oluşumu ayrıca gündeme gelen bir durumdur. Anne vücudundaki bağışıklık sistemi ikiye bölündüğü için, hastalık oluşmaya daha uygun bir ortam olduğu söylenebilir. Dolayısıyla hamilelikte mantar enfeksiyonu bebek sağlığı açısından da anne açısından da hızlıca çözülmesi gereken bir konudur.

Ayaklardaki Mantar Enfeksiyonu

Nemli ve kapalı alanda duran ayaklarda mantar sorunu sıkça görülebilmektedir. Hamilelik süresi boyunca ayaklarınızın kuru ve rahat bir şekilde beklemesi gerekmektedir. Tırnaklarınızda bulunan mantar enfeksiyonun geçmesi için renk değişen bölgelere düzenli olarak bakım solüsyon sürülmesi gerekir.

Vücuttaki Mantar Enfeksiyonları

Çalışmaya devam eden ve bu nedenle hamilelikte mantar enfeksiyonu kapan ayaklar tırnaklar dışında ayak derisinde de varlığını sürdürebilir. Yani hem deride hem de tırnak üzerinde bu enfeksiyon türüne rastlanabilmektedir.

Vücuttaki mantar enfeksiyonları direncin azalması ile alakalıdır. Ayrıca yoğun stres ve uzun süren bunalım hallerinde de vücudun çeşitli yerlerinde mantarlar oluşabilir. Bunu engellemek adına nedenleri bularak doktorunuzdan yardım istemelisiniz.

Hamilelikte Mantar Enfeksiyonundan Korunma Yolları

Hamilelik süresi devam ederken mantar enfeksiyonlarından korunmak için şu ayrıntılara önem vermelisiniz:

  • Beslenmenizde protein ve bağışıklık güçlendirici birçok çeşitte gıda olmalıdır. Sebzeleri salatalık malzemeleri bolca almalısınız. Bu tüm malzemelerde bebekler için de yeterli düzeyde kaynak elde edilmiş olur. Vücudunuzun bağışıklık kazandığı hallerde bebek sağlığı da yeterli şekilde devam edecektir.
  • Mantar enfeksiyonu için ilaç başvurusu yaparken hamilelikte enfeksiyon korunması için dikkatli bir seçim yapılması gerekmektedir. Doktorunuzdan kendi alerjileriniz ve diğer hassasiyetlerinize göre başvurularınızda bilgileri vermelisiniz.
  • İlerlemiş düzeydeki mantar enfeksiyonlarında deri sağlığınızı ve hamilelikteki dönemi ayrıntılı şekilde incelemeniz gerekir. Enfeksiyondaki tüm ayrıntılar için hayat tarzınızın da bağışıklığı destekleyici şekilde devamı önemlidir.
Yorumlarınızı Önemsiyoruz

Siz değerli takipçilerimizin yorumlarını önemsiyoruz. Hamilelikte Mantar Enfeksiyonuna Dair Bilmen Gerekenler  isimli yazımıza görüş ve önerilerinizi gönderebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım ve Kodlama : Afyon Web Tasarım