Hamilelikte Sağlıklı Beslenme

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme Nasıl Olur

Sağlıklı Beslenme nedir? Sağlıklı beslenme vücudumuzun ihtiyaç duyduğu her besin çesidinden yeterli miktarda almaktır. Sağlıklı beslenme istatistiklere göre son yıllarda hızlıca yaygınlaşmıştır. Artık internet ve bilgi çağında olduğumuz için insanlar ellerindeki telefon veya bilgisayarlardan ihtiyaç duydukları karbonhidrat, protein ihtiyaçlarına veya bir yiyeceğin besin değerlerine rahatlıkla bakabiliyorlar ve kolaylıkla bu konularda bilinçlenebiliyorlar. Sağlıklı beslenme nedir ve ne değildir?

Sağlıklı beslenme tüm öğünlerde sebze yemek veya yiyecek konusuna kendini kısıtlamak değildir. Sağlıklı beslenme kısaca yeterli ve dengeli beslenmedir. Sağlıklı beslenmenin sayılamayacak faydası olmakla beraber dengesiz beslenmenin de aynı şekilde sayılamayacak kadar zararı vardır. İsterseniz biraz sağlıklı beslenmenin faydaları ve zararlarından örnekler verelim.

Diyelim ki Enes adında biri sürekli fast foodlarla besleniyor, zararlı atıştırmalıklar yiyor ve yeterince protein almıyor. Enes sağlıksız beslenen biri olduğu için gün içinde sık sık yorulacak, nefes nefese kalacak ayrıca kilo konusunda bir sürü problem yaşayacak Bir de Hamza adında sağlıklı beslenen birini ele alalım. Hamza atletik, cilt problemleri yaşamayan, hemen yorulmayan, ilerlemiş yaşına rağmen dinç gözüken birisi. Hamza ise bunların hepsini sağlıklı beslenmeye borçlu. Sağlıklı beslenme önemli bir şey olarak gözükmese de insanların yaşamında çok büyük bir etkiye sahip. Hem fiziksel hem zihinsel olarak bizi olumlu etkileyen sağlıklı beslenmenin faydalarını başladıktan kısa bir süre sonra görmeye başlayacaksınız.

Sağlıklı Beslenmenin Nedeni

Sağlıklı beslenmenin olumlu ve güzel bir şey olduğunu anladık ama neden sağlıklı beslenmeliyiz? Sağlıklı beslenmenin nedeni kısaca şudur: Bedenimizde bulunan ve yaşamamızı sağlayan hücreler biz sağlıklı beslenince yeterli besin miktarını alabildikleri için daha sağlıklı çalışmaya başlar ve biz de bundan etkileniriz. Sağlıklı beslenme bize hiçbir şey kaybettirmeyeceği gibi bize sınırsız fayda saplayacaktır.

Yapmamız gereken şey olan her besinden yeterli miktarda aldıktan sonra vücudumuzdaki gelişmeyi rahatça görebilecek ve hissedebileceğiz. Peki insanlar bu kadar fayda sağlayacak bir yaşam ve beslenme düzenini neden kabul etmeyip uygulamaya hemen başlamazlar anlamıyorum. Hepinize sağlıklı ve dengeli beslenmeyi kesinlikle önerir, vücudunuza bakmanızı öneririm.

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme

Özellikle hamileler için sağlıklı beslenme hem bebek için hemde anne için oldukça çok önemlidir. Bebek ve anne sağlığı için düzenli beslenmeye dikkat edilmelidir.

Gebelik döneminde sağlıklı beslenmek ve diyet yapmak istiyorsanız doktorunuzun önermiş olduğu diyetisyene kesinlikle gidiniz.

Yorumlarınızı Önemsiyoruz

Siz değerli takipçilerimizin yorumlarını önemsiyoruz. Hamilelikte Sağlıklı Beslenme Nasıl Olur isimli yazımıza görüş ve önerilerinizi gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım ve Kodlama : Afyon Web Tasarım