Hamilelikte İlaç Kullanımı

İlaçlar Ne Kadar Sağlıklı?

Bu çağda, modern dünyada yaşayan herkes illaki ilaç kullanmıştır. Hasta olduğumuzda hap yada şurup, ağrı kesici veya antibiyotik fark etmeden doktorumuzun reçeteye yazdığı ilacı eczaneden alıp içmişizdir. Peki hiç bu ilaçların ne kadar sağlıklı olduğunu, bize ne gibi yan etkileri olabileceğini düşünmüş müydünüz? Her ilaç piyasaya çıkmadan önce devlet kurumları tarafından incelense ve yan etkileri resmiyete geçse de bu sayıların doğru olup olmadığını nereden anlayabiliriz?

İlk olarak size ilaçların genel yan etkilerinden bahsedeyim.

İlaçların yan etkilerinde en yüksek olasılıklı olanlar genellikle kusma ve baş ağrısıdır. Ama tabi ki yan etkiler sadece bunlar kalmayacaktır. Tarihte bazı ilaçlar hafıza kaybına, davranış bozukluğuna, hamile kadınlarda bebeğe zarar gelmesinde hatta ve hatta intihar isteği gibi yan etkilere yol açmışlardır. Bu türde ilaçların ne zaman piyasa sürüleceği, ne gibi yan etkilere yol açacağı bilinemediği için ilaçları dikkatli kullanmak gerekir. Özellikle sadece kendiniz için değil, aileniz veya bir arkadaşınız için alacaksanız çok daha dikkatli olmalısınız.

Bu Durumdan Nasıl Korunuruz?

Peki bir ilacın yan etkisi olup olmadığını nasıl anlarsınız? Güvenilir olup olmadığı bilgisine nereden ulaşabilirsiniz? Aslında yapmanız gereken şey çok basit. İlaçların ne kadar sağlıklı olduğunu konusunda en güvenilir kaynak internet ve herkese açık yorumlardır.

Forumlardan veya ilaçların internet sitelerinden bu bilgileri kolaylıkla öğrenebiliriz. Bazı ilaçların yan etkileri ve olasılıkları şirketin açıkladığıyla aynı olmadığı için size herkese açık forumları öneririm. Eğer internete bağlanamayacaksanız ilaçların ne kadar sağlıklı olup olmadığını anlamak için tek bir şansınız kaldı. Bu şans ilaç kutusunun içindeki kağıtlarda yazan yan etkiler ve olasılıkları kağıdını okumak. Her zaman doğru olmasa da internetiniz yoksa sizin için en doğru kaynak bu olacaktır.

İlaçlar kesinlikle araştırılıp kullanılması gereken şeyler olup dedikoduya ve yakınlarınızdan duyduğunuz şeylere kesinlikle kulak verilmemelidir. Bu konu oldukça hassas olup ilacın bir insana ettiği etki size edeceği etkiyle aynı olmayabilir. Bu yüzden etrafınızdan duyduğunuz için ilaç almak yerine doktor veya internetteki güvenilir kişiler öncülüğünde ilaç almak her zaman daha iyidir.

Hamilelikte İlaç Kullanımı

Hamilelikte kesinlikle doktorunuzun size yazmadığı ilaçları kullanmayın, hem bebeğe hemde anneye ciddi zararlar verebilir.

Yorumlarınızı Önemsiyoruz

Siz değerli takipçilerimizin yorumlarını önemsiyoruz. Hamilelikte İlaç Kullanımı isimli yazımıza görüş ve önerilerinizi gönderebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım ve Kodlama : Afyon Web Tasarım