Korana Virüs İle Mücadele

Korana Virüs İle Mücadele Nasıl Olur

Hiçbirimiz hasta olmak, sağlığımızı kaybetmek istemeyiz. Bu yüzden normal zamanlarda sağlığımıza ne kadar dikkat edip kendimize bakıyorsak salgın hastalıkların olduğu zamanlarda çok daha fazlasını yapmalıyız. Özellikle son aylarda ortaya çıkan Corona Virüsü tüm dünyayı etkiledi, milyonlarca insanı hastanelere yatırdı ve yüz binlercesini de öldürdü.

Türkiyede de hızla yayılan bu virüs ne yazık ki bizi dünyada en çok hasta olan ülkelerin arasına soktu. Sokağa çıkma yasakları ilan edildi, 20 yaş altı ve 65 yaş üstünün sokağa çıkması yasaklandı, ekonomi uzun yıllardır olumlu sonuçlar göstermesine rağmen son 30 yılın en büyük resesyonuna maruz kaldı. Milyonlarca insanın kötü etkilendiği bu salgınlardan korunmak için ne yapabilir, ne gibi tedbirler alabiliriz?

İlk olarak dikkat etmemiz gereken şey kalabalıktan kaçınmak. Kıyafetlerimize ve kendimize ne kadar dikkat etsek de kalabalıktan ve salgından kaçınmak en iyi yöntem olacaktır. Benim önerim normal bir zamanda yemek ve diğer temel ihtiyaçların stoğunu yapıp bulaşıcı hastalıklar gibi afetlerde rahat etmektir. Ya bu stok biterse ve dışarı çıkmamız gerekirse ne yapmamız gerekir? Bu durumda en önemli şeylerden biri hijyendir. Yanımızda her zaman dezenfektan veya alkol bazlı bir temizleyici bulundurmalıyız. Bunun dışında maskemizi her zaman takmalı, soluma yoluyla bulaşan hastalıklardan kaçınmalıyız.

Burdaki önemli nokta doğru maske seçimidir. Halk arasında bazı maskeler yıkanabilir vb diye tercih edilse de aslında çoğu maske sizi hastalıklardan korumaz. Bu yüzden araştırma doğru kaynaklardan yapılmalı, en uygun maske seçilip takılmalıdır.

Almış olduğumuz bu önlemler hamileler için ve bebek sahipleri için çok önemldir. Bu önlemlerin tamamına anne baba, çocuk ve tüm aile bireyleri uymak zorundadır.

Salgın Hastalıklarda Ekonomi

Çoğu kişinin hastalıkların yanında parasal sorunları da olacaktır. Bunun asıl sebebi iş yerlerinin sokağa çıkma yasağı olan günlerde kapatılıp çoğu kişinin kovulmasıdır. Yapmamız gereken şey önceden hazırlanıp akıllı bir şekilde yatırım yapmaktır. Bunlara dikkat edersek düzenli bir gelirimiz olmasa bile salgın bitene ve hayat normale dönene kadar bizi ve ailemizi idare edebilecek paramız olur.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer şey ise boşa harcama yapmamadır. Sanılanın aksine kriz durumlarında gereksiz harcamalar azalmayıp aksine büyük ölçüde artmaktadır.

Yorumlarınızı Önemsiyoruz

Siz değerli takipçilerimizin yorumlarını önemsiyoruz. Korana Virüs İle Mücadele Nasıl Olur isimli yazımıza görüş ve önerilerinizi gönderebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım ve Kodlama : Afyon Web Tasarım